І знову про Гоголя… Історично-іронічний детектив


Разгадка тайного рожденья –
  Задача новых поколений…

article_20_2015_pi_web

На просте запитання про дату свого народження Гоголь посміхався і ухилявся від відповіді. Ще б пак: за списками Полтавського повітового училища, де він навчався разом зі своїм молодшим братом Іваном, значилося, що Іван був 1810 року народження, а Микола – 1811. Біографи пояснювали це маленькою хитрістю Василя Яновського, який не хотів, щоб старший син був переростком серед своїх однокашників по навчанню. Але в свідоцтві про народження, виданому Ніжинською гімназією вищих наук, говорилося, що Гоголь народився в 1810 році. А через сто років він став старше ще на один рік. У 1888 році вперше була опублікована виписка з метричної книги Спасо-Преображенської церкви містечка Сорочинці, Миргородського повіту, Полтавської губернії: «1809. №25 – Місяця березня, 20 числа у поміщика Василя Яновського народився син Микола та охрещений. Молитвував та хрестив священнонамісник Іоан Белобольский.»

Де ховається історична помилка? Почнемо з біографії матері Гоголя, яка викладена істориками докладно. Дід Косяревський після військової служби став Орловським поштмейстером з окладом 600 рублів на рік. Його син був «приписаний» до поштового відомства… У 1794 році у подружжя Косяровських народилася дочка Марія, яку віддали на виховання її тітки Ганни, в сім’ю генерал-майора А. П. Трощинського, оскільки самі батьки жили дуже скромно. Маша «стартувала» рано. Грала в домашньому театрі

Трощинського багато ролей, у тому числі – каяття Магдалини. І – догралася… У 14 років, всупереч законам, які забороняли шлюби в ранньому віці, вийшла заміж за Василя Гоголя-Яновського, власника невеликого хутора Купчин, який іменували Яновщина, а потім Василівка. А Марії дістався у спадок маєток Яреськи: всього 83 десятини землі (близько 83 га), чисельність «населення», що знаходилася у власності у Косяровських – 19 осіб. Чому так терміново поріднилися Яновські і Косяревські? Можливо тому що Марія була вагітною. Від кого?

«Мені незрозуміло, з якої причини журналісти пишуть, що батьки Гоголя бідували. Матері Миколи Васильовича майже 40 тисяч подарував на облаштування господарства сенатор Дмитро Прокопович Трощинський, статс-секретар Катерини II. Він любив Марію Іванівну як рідну дочку… Тому більшу частину часу вони з чоловіком жили в його маєтку, в Кибинцях», – згадувала молодша сестра Гоголя Ольга Василівна

Предки генерал-прокурора Дмитра Трощинського були запорізькими козаками, а один з них, отаман Матвій Трощинський – зятем гетьмана Мазепи. Дмитро здобув освіту в Київській духовній академії, що давала в XVIII столітті ґрунтовні знання. Зробив блискучу кар’єру. Його відрекомендували Катерині II як надійного чиновника. Він був багаторазово обласканий. Одного разу Катерина II поцікавилася, скільки він має доходу від скромного маєтку на Україну.

«Нічого не маю. Все віддаю рідним». Імператриця веліла принести плани західних губерній і мовила: «Вибирай що хочеш». Так Трощинський став власником 70 тисяч десятин і 6000 кріпаків.
Імператор Павло I нагородив його орденом Олександра Невського, командорським хрестом Івана Єрусалимського і удостоїв генеральського чину таємного радника. Але суперники не дрімали. Знайшли «компромат» на генерала (аморальну поведінку), і той потрапив в опалу. Коли Павла I задушили, минуло небагато часу, і Олександр I призначив Трощинського міністром удільного департаменту. П’ятдесятирічний Дмитро Прокопович все частіше став подумувати про повернення в рідні місця на Полтавщину. Туди він і поїхав в 1806 році …

Коли юна Марія «поважчала» в 14 років, то йому, як зараз сказали б, світила стаття «за розтління малолітніх». А позашлюбну дитину потрібно було віддавати в солдати або художники. У ті часи діяв суворий закон Петра I: всіх позашлюбних дітей позбавляти дворянського звання, записувати в солдати, селяни або художники. Ось чому в Росії за два покоління з’явилося так багато художників, поетів і письменників.

Генерал підстрахувався двічі. Доручив своєму керуючому Василю Яновському терміново одружуватися на Марії. І дав у придане величезну суму. (Сестра Гоголя вказує на 40 тисяч). А коли народився Микола Гоголь, то його зробили старше на два роки. Так він, за шкільними документами Полтави, народився в 1811 році. Тому що Марії (1794 року народження) на той час вже було 17 років. Все законно. (Трощинському стукнуло 59 років. Він досяг віку, про який говорять у народі: «Сивина в бороду – біс у ребро»). Як потім не «копали» під міністра юстиції конкуренти, але довести нічого не змогли. Тим не менше, «доброзичливці» регулярно доповідали про інтимні справи Трощинського. Всі знали в окрузі про всіх: хто з ким ходить… І зараз, і двісті років тому, якщо чхнеш на одному краю села, то на іншому скажуть: «Будьте здорові!»

Поет признался в «Вие» страшном:
Он сирота и жертва страсти…

В Василівці (нині – Гоголеве- прим. ред.), на місці церковного цвинтаря, дивом збереглася могила батьків Гоголя. У Москві покояться останки автора «Мертвих душ», які перенесли в 1932 році з одного кладовища на інше. При бажанні можна знайти могилу Трощинського. Варто порівняти аналізи ДНК, і таємниця народження Гоголя буде розкрита. Для історії важливі всі три батька Гоголя: офіційний, хрещений і… найбільш ймовірний. Сенсація неминуча!.. Історія переписується часто. Але, тим не менш, з гоголівської висоти, давайте будемо чекати від Минулого тільки хорошого!

http://newlit.ru/~aroshenko/4920.html