Такі вони, горді українки

Маловідомий такий цікавий факт: музику для національного гімну Сіаму (Таїланду) ще в 1888 році написав полтавець, композитор Петро Щуровський. У подяку за це король екзотичної країни подарував йому іменну срібну табакерку. 

article_24_pi_web

А почалося все з лютого 1863 року, коли в Бангкок прибули два кліпера «Гайдамак» і «Новік». А далі Бангкок відвідав сам МиколаII. Це поклало початок дружби царя з королем Сіаму (так тоді називався Таїланд) Рамою V-м. У травні 1898 король Рама V навіть послав свого 13-річного сина Чакрапонга на навчання в Санкт-Петербург в елітний Пажеський корпус. Чакрапонг стає корнетом Гусарського полку, а далі смуглошкірого гусара нагороджують орденом Святого Андрія і присвоюють чин полковника. По поверненню до Сіаму Чакрапонг заснував міністерства освіти, охорони здоров’я, юстиції. Перебудував поліцію і армію. Гвардійці Сіаму до 1970-х років носили форму лейб-гусар. І як говорилося вище, навіть музику для національного тайського гімну замовив у автора опер «Богдан Хмельницький» і «Коваль Вакула» композитора Петра Андрійовича Щуровського.

Добре відома історія романтичного кохання принца Чакрапонга і української дівчини Каті Десницької.
Правда, це чи ні, одні історики пишуть, інші спростовують. Але власне вся історія цим завжди грішила.
А було це так, як розповідає один з письменників:

«…У Пажеському корпусі в Петербурзі виховувався один із синів сіамського короля Чакрапонг. Під час повернення на батьківщину принц захворів у дорозі близько Києва запаленням легенів. Подорож було перервано. Принца привезли в Київ, помістили в царський палац і оточили турботами київських докторів. Принц видужав. Але перш ніж продовжити подорож у Сіам, йому треба було відпочити і поправитись. Його намагалися розважати – возили на бали в Купецьке зібрання, на лотереї, в цирк і театри. На одному балу принц побачив Катюшу. Вона танцювала вальс, перекинувши коси собі на груди і гордовито поглядала з під напівопущених вій синіми очима. Принц був зачарований. Маленький, косоокий, з блискучим, як вакса, волоссям, він закохався в дівчину і запропонував Катрусі стати його дружиною. Вона погодилася.

Сум’яття охопило київських гімназисток. Всі в один голос говорили, що на її місці вони ні за що б не змогли вийти заміж за азіата, хоча б і за сина короля. Але Катя поїхала в Сіам…

Чоловік Катрусі був другим сином короля. У нього було дуже мало надій на сіамський престол. Але після смерті брата він виявився єдиним спадкоємцем і несподівано став королем. Так весела київська гімназистка стала сіамської королевою. Придворні ненавиділи іноземку. Її існування порушувало традиції сіамського двору. У Бангкок на вимогу Катрусі провели електричне освітлення. Це переповнило чашу ненависті придворних. Вони вирішили отруїти королеву, зневаживши стародавні звичаї народу. У їжу королеві почали поступово підсипати  розтерте в найтонший порошок скло від розбитих електричних лампочок. Через півроку вона померла від кровотечі в кишечнику. На її могилі король поставив пам’ятник. Високий слон із чорного мармуру із золотою короною на голові стояв, сумно опустивши хобот в густу траву, що доходила йому до колін. Під цією травою лежала українська красуня – молода королева Сіаму.»

Ну а якщо відкинути фантазії письменника, то історики пишуть про Катю і принца так: У 1906 році випускник Пажеського корпусу принц Чакрапонг робить 19-річної сироті та безприданниці Каті пропозицію руки і серця, і вони виїжджають до Константинополя, де вінчаються в грецькій православній церкві пресвятої Трійці. Прекрасне завершення для казки… Але король Сіаму Рама V не міг прийняти звістку з сінгапурських газет про те, що принц Чакрапонг таємно одружився на українській дворянці.

У 1908 році Катерина народила сина Чула. З цього моменту Чула мав кровне право зайняти сіамський престол. А українка Катерина Десницька стала матір’ю спадкоємця престолу. Але щасливий той, хто щасливий у себе вдома. Невизнана двором Катерина була самотня, як око одноокого, що йде до сліпих. В особистому її, жіночому житті все було теж дуже погано. ЇЇ 32-річний чоловік, привів до палацу 15-річну придворну Чаваліт. Сталася зрада.

По-різному можуть дружини повести себе в такий момент. Наприклад, Катерина Медічі, змогла встановити коректні відносини з коханкою свого чоловіка-короля. І після смерті чоловіка, отримала титул «гувернантка Франції». Нехай! Зате син – король!

Катерина Десницька – українська дворянка, так не змогла. Краще піти, коли ти ще потрібна, ніж коли вже не знають, як позбутися – порахувала вона. Залишивши чоловіка, вона поїхала до брата в Шанхай і звідти подала на розлучення, знаючи, що позбавляє тим самим свого сина престолу, адже королем Сіаму не може бути син європейки, яка живе за кордоном невідомо з ким.

Через два роки після розлучення Чакрапонг помер від іспанського грипу. Його могли б врятувати, будь поруч Катерина, адже вона була кваліфікованою медсестрою. Але Катерина зрадила свого принца і Таїланд. Такі горді вони, українки.

http://gazetapoltava.info/